Bankowość elektroniczna w telefonie

Bankowość elektroniczna w telefonie

W ostatnim czasie duże banki likwidują swoje placówki, przechodząc na bankowość internetową. Za pomocą aplikacji zainstalowanej na telefonie jesteśmy w stanie wykonać wszystkie operacje niezbędne do obsługi naszego konta. Mobilna bankowość jest synonimem naszych czasów, gdzie telefon to rzecz niezbędna. Za pomocą aplikacji możemy dokonać przelewu lub możemy zlecić przelew regularny. Możemy oszczędzać pieniądze dzięki różnym możliwością, np. poprzez skarbonki, lokaty, otwarte konta oszczędnościowe lub inwestować w fundusze inwestycyjne. Taka aplikacja bankowa pokazuje nam aktualny stan konta oraz historię transakcji. Nawet oferty banków są skierowane w stronę mobilnych aplikacji, ponieważ koszty prowadzenie transakcji przez Internet są tańsze lub darmowe, a w placówce trzeba zapłacić marżę. Dlaczego banki wolą aktywność mobilną? Odchodzą im koszty zatrudnienia pracowników, koszty najmu pomieszczeń, media i wiele innych opłat. A przez Internet w banku wszystko robimy samodzielnie. Dodatkowo nie musimy stać w długich kolejkach, a sprawy załatwiamy od ręki. Czy w przyszłości placówki banków będą tylko wirtualne? Kto wie, być może.

Czy bankowość telefoniczna to bezpieczne rozwiązanie?

Istnieją różne poglądy na ten temat, niektóre mówią, żeby jednak uważać na te logowanie online w telefonie. Inne opinie, że to w zupełności bezpieczne działania. Bo jak się okazuje, to właśnie banki, mają najlepsze zabezpieczenia względem możliwości hakowania danych na serwerach. Ale i tam zaawansowani przestępcy od czasu do czasu potrafią się włamać i nieźle namieszać, albo wykraść dane.

Kilka zasad bezpiecznego logowania się do banku przez telefon

Należy pamiętać, że nowoczesne strony internetowe banków, mają już protokół https. Pozwala on na szyfrowanie danych, a to z pewnością stanowi dodatkową barierę dla nieuprawnionego dostępu do danych. Ponad to, należy korzystać z dedykowanych aplikacji bankowych, które najpierw trzeba sobie zainstalować w telefonie. A potem zweryfikować konieczne dane, na przykład podając numer telefonu. To może być na przykład weryfikacja SMS.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2020-06-29
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.