Dostęp do kontaktów w telefonie

Dostęp do kontaktów w telefonie

Jeśli chodzi o listę kontaktów w telefonie to w większości przypadków staramy się nie udostępniać cudzych numerów. A jeśli już chodzi o kogoś wspólnie znajomego, to przeważnie pytamy się tej drugiej osoby, czy udostępnić numer tej pierwszej. Jeśli ta druga osoba wyrazi zgodę, wówczas przekazujemy numer SMS-em albo podajemy telefonicznie z możliwością zanotowania. Tymczasem niektóre aplikacje z nieznanych powodów żądają dostępu do naszej listy kontaktów czy inaczej mówiąc książki telefonicznej w celu poprawnego działania. Jeśli rzeczywiście aplikacja posiada takie funkcje, które potrzebują dostępu do tych danych umożliwia na przykład wysyłanie wiadomości albo znaczne znacznie szybsze połączenia pomiędzy użytkownikami, to nie ma nic w tym złego i nic niewłaściwego. Jednak istnieją i takie aplikacje które żądają dostępu tylko po to, aby w przyszłości z naszej książki telefonicznej skorzystać. I to w zupełnie inny sposób, bo dane takie jak numery telefonów mogą zostać skopiowane do większej, centralnej bazy danych oszustów.

A po jakimś czasie na przykład miesiącu albo dwóch te numery mogą zostać wykorzystane do połączeń tylko po to aby zdenerwowany użytkownik oddzwonił i został kolejną ofiarą naciągacza. Inny sposób naciągnięcia poprzez numer telefonu to może być pozornie zwykła sprzedaż. Specjalnie podkreślam tu słowo pozornie, gdyż zdarzają się i złe praktyki. Od sprzedaży produktu kosztującego kilka PLN, w cenie kilkaset razy większej. Choć brzmi to nieprawdopodobnie to taki sam produkt sprzedawany w ramach sieci, w której rzekomo na zakupach się zarabia, może kosztować dużo więcej, niż jego normalna cena rynkowa. Jeśli taka firma rzeczywiście działa w sposób legalny i potrafi to udokumentować, nie ma możliwości udowodnienia jej naciągania, ani oszustwa.

A bywa i tak, że kilka osób zarabia na fakcie bycia w niej prezesem, albo udziałowcem. Nie ma nic złego w sprzedaży, także tej prowadzonej przez telefon popularnie określane jako telemarketing. Jednak pod warunkiem czy obie strony są zadowolony z dokonywanej transakcji. To znaczy jedna uzyskuje pieniądze a druga wysokiej jakości towar z którego cieszy się nie tylko w momencie podjęcia decyzji o zakupie, ale jeszcze jakiś czas potem. Co innego jeśli po kilku dniach, albo godzinach od momentu otrzymania zakupu nie jest zadowolona z jego jakości, ani tym bardziej ceny produktu, bo okazuje się że podobną rzecz można było kupić o wiele taniej.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2021-03-01
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.