Jak pozbyć się uzależnienia od telefonu komórkowego

Nomofobia. 5 wskazówek, jak pozbyć się uzależnienia od telefonu komórkowego

Nomofobia, innymi słowy strach przed brakiem telefonu komórkowego, nie jest naukowo rozpoznana, ale jest niepokojąca. I nie bez powodu: uzależnienia związane z używaniem telefonów komórkowych stają się coraz częstsze. Według badań 42% Polaków uważa, że nie potrafi obejść się bez swojego telefonu komórkowego. Co kryje się za tym zjawiskiem? Wzrost smartfonów, sieci społecznych, ale także ciągłe informacje, które doprowadziły do zjawiska specyficznego dla naszej ery o nazwie FOMO ("fear of missing out"), który odnosi się do strachu przed brakiem czegoś. Ale jak odróżnić kogoś, kto spędza dużo czasu na swoim telefonie komórkowym od kogoś, kto jest od niego całkowicie uzależniony?

Uzależnienie od smartfona: znaki ostrzegawcze. Istnieje kilka znaków ostrzegawczych, począwszy od liczby godzin spędzonych na telefonie. Podobnie jak liczba wypalonych papierosów czy wypitych kieliszków alkoholu, liczby te mogą być pierwszym barometrem do oceny poziomu uzależnienia. Wpływ nadmiernego korzystania z telefonu komórkowego na życie osobiste może również wskazywać na potencjalne uzależnienie. Konsekwencje te obejmują zaburzenia snu, trudności z zasypianiem, zmęczenie i izolację społeczną. Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest czas pomiędzy przebudzeniem a pierwszym sięgnięciem po smartfon: im krótszy czas, tym silniejsze uzależnienie. Silnym wyznacznikiem nomofobii jest również głód, czyli nieodparta chęć skorzystania z telefonu komórkowego. Po zidentyfikowaniu tych różnych czynników, jak możemy walczyć z uzależnieniem od telefonu komórkowego? Oto 5 praktycznych wskazówek, jak to zrobić.

1. Zakaz korzystania z telefonu komórkowego w sypialni. Aby pozbyć się uzależnienia od smartfona, należy koniecznie wygnać to urządzenie z sypialni. Jest to przydatne, ponieważ pozwala odłączyć się od telefonu komórkowego na pewien czas, ale również dlatego, że niebieskie światło z ekranów ma szkodliwy wpływ na zdrowie: stymuluje siatkówkę, uaktywnia mózg, a zatem nie sprzyja zasypianiu.

2. Wyłączanie telefonu komórkowego na noc. Zakaz posiadania telefonu komórkowego w pokoju to jedno. Ale to nie wystarczy! Dobrym pomysłem jest również wyłączanie telefonu komórkowego na noc. O co chodzi? Aby uniknąć dzwonka telefonu lub powiadomienia dźwiękowego, aby nie kusiło Cię, by wstać i sprawdzić.

3. Ustawianie czasu ekranowego. Na smartfonach istnieją obecnie funkcje, które pozwalają śledzić czas spędzony na ekranie. Można nawet ustawić ilość czasu spędzanego na urządzeniu i aktywować powiadomienie, gdy ten czas zostanie przekroczony. Aby inteligentnie korzystać z tego narzędzia, warto zacząć od ustalenia realistycznego limitu czasowego w stosunku do naszego zwykłego użytkowania, a następnie z czasem go zmniejszać.

4. Wykorzystanie wakacji, aby oderwać się od telefonu. Wakacje to idealny czas, aby odłożyć telefon na bok i skupić się na innych zajęciach. Możesz to zrobić, przełączając telefon w tryb samolotowy lub wyłączając dane komórkowe, kiedy tylko jest to możliwe. Inną wskazówką jest wyjazd na wakacje w góry lub na wieś, w miejsce, gdzie sieć jest słaba lub nie istnieje. Dobra alternatywa dla coraz bardziej popularnych kursów cyfrowego detoksu!

5. Przełączanie ekranu na tryb czarno-biały. Niektóre smartfony oferują ciekawe narzędzie, które pozwala na zmianę koloru ekranu na czarno-biały. Ta cecha sprawia, że telefony komórkowe są mniej atrakcyjne, co w naturalny sposób ogranicza ich użycie.

Uzależnienie od telefonu komórkowego: jak mu zapobiegać? Najlepszym sposobem walki z uzależnieniem od smartfonów jest zapobieganie temu zjawisku, począwszy od dzieciństwa, ponieważ młodzi ludzie są szczególnie dotknięci tym uzależnieniem. Główne zalecenia do naśladowania są następujące:a. nie kupuj dziecku telefonu komórkowego przed ukończeniem szkoły średniej; b. skonfiguruj system kontroli rodzicielskiej, aby ograniczyć czas spędzany na telefonie; c. zaproponuj dziecku alternatywne rozwiązania, takie jak korzystanie z telefonu stacjonarnego do kontaktowania się z przyjaciółmi.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2021-11-12
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.