10 wskazówek, jak uniknąć molestowania w miejscu pracy - cz. 2.

Jak uniknąć molestowania w pracy

Molestowanie telefoniczne, moralne lub seksualne może mieć miejsce również w Twojej firmie. Nikt nie jest odporny na tę plagę. Tego typu zachowania nigdy nie powinny być lekceważone i powinny być wykrywane przez Ciebie i Twoje zespoły i rozwiązywane z wyprzedzeniem. Molestowanie? Według służb publicznych można wyróżnić trzy rodzaje nękania, które pozwalają zrozumieć mechanizmy stosowane przez nękających. Nękanie telefoniczne. Powtarzające się i złośliwe telefony są uznawane za nękanie. Wielokrotne wysyłanie złośliwych wiadomości tekstowych lub e-maili jest uważane za nękanie przez telefon, podobnie jak dzwonienie telefonu bez rozmowy z Tobą, wyłącznie w celu wywołania hałasu. Molestowanie moralne. Przejawia się w powtarzających się działaniach: obraźliwych uwagach, zastraszaniu, obelgach itp. Działania te mają na celu poważne pogorszenie warunków pracy ofiary. Takie zachowanie jest zabronione, nawet jeśli nie ma hierarchicznego powiązania ze sprawcą. Molestowanie seksualne. Charakteryzuje się powtarzającym się kierowaniem pod adresem danej osoby uwag lub zachowań o konotacji seksualnej, które podważają ich godność poprzez bycie poniżającym lub upokarzającym, lub stworzyć sytuację zastraszającą, wrogą lub obraźliwą.

10 wskazówek, jak uniknąć molestowania w miejscu pracy - cz. 2.

6. Ustanowienie anonimowych kwestionariuszy przeprowadzanych przez audytora zewnętrznego. Aby wykryć molestowanie na wczesnym etapie, przydatne są anonimowe kwestionariusze. Jeśli pracownicy nie są w stanie wypowiedzieć się na ten temat, anonimowość zapewniona przez audytora zewnętrznego może pozwolić im na zwierzenie się firmie. Praktyka stosowania kwestionariuszy jest trudna do wdrożenia w małych organizacjach. Jednak ta technika daje osobie nękanej możliwość mówienia bez ograniczeń.

7. Uzyskiwanie informacji dzięki prawu pracodawcy do kontroli. W przypadku molestowania w firmie, pracodawca może zostać oskarżony przed sądem. Pozostaje on odpowiedzialny za swoich pracowników i ich działania pod dachem firmy. W razie wątpliwości możesz skorzystać z prawa do wglądu w korespondencję swoich pracowników (e-maile, plan działania, rozmowa roczna itp.). Może to być radykalne rozwiązanie, ale pomaga wykryć nietypowe zachowania pracowników, jeśli takowe mają miejsce.

8. Nie uczestniczyć. W przypadku udowodnionego molestowania ważne jest, aby wspierać ofiarę lub przynajmniej zachować względną neutralność jako mediator. Jeśli któryś z twoich kolegów zadowala się wątpliwymi uwagami lub dziwnym podejściem, bądź nieugięty. Musisz być przykładny i przede wszystkim nie dopuścić do tego, aby ofiara miała poczucie, że jesteś w jakiś sposób współwinny. Jako menedżer, branie odpowiedzialności za molestowanie oznacza wiedzę, jak powiedzieć "nie" nieodpowiedniemu zachowaniu. Obojętność to otwarte drzwi dla molestowania.

9. Postaraj się zrozumieć napastnika. Molestowanie w miejscu pracy jest zawsze trudnym problemem, z którym pracodawca musi się liczyć, aby uniknąć jego powtórzenia. Ważną kwestią jest również troska o nękającego i jego intencje. Zrozumienie jego lub jej zachowania pomaga powstrzymać i zapobiegać nękaniu. Po ustaleniu faktów, osoba nękająca powinna zostać skonfrontowana z problemem, abyś mógł ją przekonać, że nie będzie tego robić ponownie. Następnie nie wahaj się wprowadzić monitoringu, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu choroby.

10. Podjąć niezbędne środki. W przypadku stwierdzenia mobbingu w Twojej firmie, podjęcie niezbędnych środków jest obowiązkiem prawnym. Zasadą jest, aby nigdy nie lekceważyć najmniejszego hałasu czy plotki. W przypadku udowodnionego molestowania wymagana jest procedura wewnętrzna, jak również złożenie skargi na policję, jeśli ofiara sobie tego życzy. Nie wahaj się wspierać tych osób i traktuj to jako sprawę osobistą, aby pokazać swoje zaangażowanie i zainteresowanie utrzymaniem dobrych relacji w zespole.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2021-02-11
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.