Oszustwo na SMS PGE. Na czym polega?

Oszustwo na SMS PGE. Na czym polega?

Przestępcy nie mają wakacji, tym razem na ich celownikach znaleźli się klienci PGE. ostrzega przed podejrzanymi wiadomościami o konieczności dopłaty niewielkiej sumy do rachunku za prąd. Cyberprzestępcy straszą rzekomym wyłączeniem prądu w przypadku nieuregulowania płatności. treść fałszywej wiadomości wysłanej przez oszustów jest krótka. W jej treści znajduje się informacja o nieuregulowanej płatności za prąd oraz link do strony, za pomocą której rzekomo można zapłacić. Z reguły kwota jest niewielka - może wynosić nawet kilka złotych. W ten sposób oszuści chcą uśpić czujność swojej potencjalnej ofiary oraz zachęcić do natychmiastowej zapłaty. Jeżeli płacimy Blik, prawdziwa kwota wyświetli się w aplikacji. Jeżeli logowaliśmy się na podrobionej stronie banku, to tak naprawdę podaliśmy login i hasło oszustom, a kod autoryzacyjny będzie dotyczył albo dużo większej kwoty, albo parowania nowego urządzenia mobilnego. Tym urządzeniem oszuści wypłacą wszystkie nasze pieniądze. Osoba, która kliknie w link z wiadomości SMS, zostanie przekierowana do fałszywego panelu klienta.

Tam ma uiścić opłatę za rzekomą zaległość w rachunkach. Przestępcy są na tyle przebiegli, że za każdym razem wskazują konkretny, krótki termin na uregulowanie wymyślonej płatności i powołują się na niewielkie kwoty. Dzięki temu, więcej osób kliknie w link, bo nie chcą przez kilka złotych stracić dostępu do energii elektrycznej. Pierwszym sygnałem alarmowym jest brak polskich znaków w treści wiadomości. Pomarańczowa lampka ostrzegawcza powinna zapalić się także w sytuacji, gdy otrzymujemy SMS-a od podejrzanego odbiorcy. PGE prosi klientów, aby zachowali szczególną ostrożność, ignorowali takie wiadomości i pod żadnym pozorem nie klikali w aktywne linki w nich zawarte. Zapewnia, że zgłasza przypadki wyłudzeń i oszustw do organów ścigania. Musimy mieć świadomość, że nawet jeśli dzisiaj nasze dane nie wyciekły to nie znaczy, że jutro nie dojdzie do takiego incydentu. Podając swoje dane w Internecie przy rejestracji do serwisu czy do poczty wzrasta prawdopodobieństwo, że kiedyś to nasze dane zostaną przechwycone przez cyberprzestępców.


Autor: Anna Kownacka
Opublikowano w kategorii: Blog w dniu: 2019-05-05
Tagi: telefon komórkowy, cyberbezpieczeństwo, połączenia telefoniczne, numery telefonu, nieznany numer, telekomunikacja.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.