Pomoc dla ofiar cyberprzemocy

W Polsce notujemy coraz to więcej przejawów cyberprzemocy i przemocy telefonicznej. Coraz częściej ofiarami cyberprzemocy i przemocy telefonicznej są dzieci a zjawisko to nasiliło się w okresie pierwszych lockdownów. My w serwisie ktoto.info często jesteśmy osobami pierwszego kontaktu dla ofiar cyberprzemocy i przemocy telefonicznej. Dlatego też przygotowaliśmy krótki instruktaż w oparciu o zalecenia NASK w sprawie pomocy ofiarom cyberprzemocy. Pamiętaj. Nie jesteś sam. Możesz liczyć na wsparcie życzliwych osób i instytucji. Wykonaj tylko pierwszy krok i daj sobie pomóc.

1. POSZUKAJ WSPARCIA U BLISKICH

Pierwszy krok w radzeniu sobie z cyberprzemocą to poszukanie wsparcia u bliskich. Może to być przyjaciel, przyjaciółka, osoba zaufana, rodzeństwo, rodzice, nauczyciele. Opowiedz im o swojej sytuacji w jakiej się znajdujesz. Często samo opowiedzenie o tym co się dzieje pozwala usystematyzować sobie wszystko w głowie. Omówienie problemu z różnych perspektyw pozwoli ochłonąć i zaplanować kolejne działania. Powiedzenie na głos i usłyszenie tego pozwala przejść do działania. Dzięki temu można też uzyskać pomoc innych osób. Pamiętaj, że bliskie osoby chętnie ci pomogą i wskoczą za tobą w ogień. Będą dla ciebie wsparciem tak samo jak ty jesteś wsparciem dla nich.

2. ZADBAJ O ZABEZPIECZENIE DOWODÓW

Nie usuwaj dowodów. Zbieraj je. Rób screen-shoty, drukuj, archiwizuj. Zabezpiecz wszelkie ślady. Pomoże to z jednej strony zabezpieczyć ciebie a z drugiej ukarać agresora jeśli zdecydujesz się w dalszych krokach na działanie prawne. Ponadto, zbieranie dowodów bardzo pomoże ci psychicznie. Z osoby bezradnej stajesz się właśnie osobą działającą. Nawet jeśli dowody nie będą wykasowane, to poczujesz się od razu lepiej działając. W żadnym wypadku nie kasuj wiadomości ani nie czyść archiwum rozmów.

3. OPOWIEDZ O CYBERPRZEMOCY W STOSUNKU DO CIEBIE

Czas działać. Zgłoś incydent rodzicom, wychowawcy, pedagogowi szkolnemu lub zaprzyjaźnionemu nauczycielowi albo też ulubionej cioci, wujkowi czy innej dorosłej osobie, która cię wspiera. Pomogą Ci rozwiązać problem i udzielą wsparcia. Skorzystaj też z telefonów zaufania takich jak: 800121212 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, 800100100 - telefon dla rodziców i nauczycieli, 116111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Pamiętaj też, że cyberprzemoc jest w Polsce w świetle prawa karalna. Masz więc pełne prawo zgłosić to na policję. Możesz zadzwonić na numer 112 na numer alarmowy albo też na najbliższą Komendę Policji.

4. ROZMAWIAJ Z AGRESOREM NA SWOICH ZASADACH

Każdy rodzaj przemocy to próba dominacji. Czy to przemoc fizyczna czy to cyberprzemoc - zawsze celem nadrzędnym jest dominacja. Nie daj się zdominować. To sprawi, że agresor wybije się z roli. Oczywiście nie powinno to oznaczać eskalacji agresji - nie chodzi o to, aby role się odwróciły i aby wykazywać agresję względem agresora. Pamiętaj, że to kim jesteś i jak się postrzegasz zależy tylko od Ciebie. Nie pozwól się sprowokować i nie pozwól, aby słowa agresora zmieniały twoje postrzeganie cię w twoich oczach. Może nawet zaskoczysz agresora przyjaznym nastawieniem? To może zmienić ciąg wydarzeń.

5. ODETNIJ SIĘ OD AGRESORA

Ostatnim krokiem jest odcięcie się od agresora. To kim się otaczasz zależy tylko od ciebie. Jeśli nie chcesz mieć kogoś w kręgu swoich osób to odetnij się od tej osoby. Na wszystkich portalach społecznościowych istnieje opcja zablokowania niechcianej osoby. Skorzystaj z tego. Także telefony czy to z systemem Android czy iOS posiadają opcję zablokowania numeru, aby osoba ta nie mogła do ciebie zadzwonić ani też pisać wiadomości. Także komunikatory jak Signal, Whatsapp, Messenger czy inne posiadają opcję zablokowania danej osoby. Nie masz obowiązku rozmawiania ze wszystkimi. Twój telefon nie może rządzić tobą i jeśli nie chcesz mieć z kimś kontaktu to po prostu go zablokuj. Możesz również zgłosić się z prośbą do administratora o usunięcie obraźliwych treści lub fałszywego konta - pamiętając aby najpierw zapisać dowody nękania.

 

Wykorzystujemy cookies do personalizacji reklam i analizy ruchu. Potwierdzasz zapoznanie się z polityką cookies i wyrażasz zgodę na ich używanie.